Po mnoho let jsou křišťálové lustry symbolem elegance a luxusu díky své schopnosti dodat každému prostoru jedinečný nádech honosnosti. Jejich nadčasová popularita z nich často činí součást rodinného dědictví, které se předává z generace na generaci. Bohužel se jejich třpytivá krása často ztrácí v nánosu prachu a nečistot, a průzračný křišťál začne časem připomínat matný, nevzhledný plast. Aby si křišťálová svítidla svůj lesk a třpyt udržela, vyžadují pravidelnou péči. Proto vám přinášíme tipy, jak tyto lustry udržovat, aby si zachovaly svůj luxusní vzhled a pohled na ně vás těšil dlouhá léta.
1. Pravidelnost je klíčová
Jako u každého úklidu, tak i u křišťálových lustrů platí, že častější, preventivní péče je lepší než důkladné čištění jednou za čas. Pravidelné odstraňování prachu z křišťálových ověsů, misek a váz zajistí, že lustr nebude ztrácet svůj lesk. Doporučujeme jemně otírat jednotlivé části suchým antistatickým hadříkem nebo speciální prachovkou alespoň jednou za několik týdnů.
2. Bezpečnost především
U čištění nezapomínejte na to, že svítidlo je elektrickým zařízením, proto veškeré čistící práce provádějte na vypnutém svítidle, a to nejen vypínačem ale i vypnutím jističe. Pokud bylo svítidlo před čištěním delší dobu zapnuté, nechce vychladnout žárovky. Svítidla nečistěte ostrými a drsnými předměty, koncentrovanými čisticími prostředky a chemikáliemi a vždy postupujte tak, abyste zabránili vniknuti vody do elektrického příslušenství a jeho spojů.
3. Suché čištění – ideální pro častou údržbu
Pro běžnou údržbu je suché čištění nejbezpečnější a nejrychlejší metodou. K odstranění prachu skvěle poslouží měkká prachovka nebo rukavice z mikrovlákna, které zajistí důkladné ale zároveň šetrné čištění skla a křišťálu. Prach jemně stírejte směrem dolů, abyste zabránili jeho rozvíření a opětovnému usazení na lustru.
4. Mokré čištění pro důkladné osvěžení
I při pravidelném suchém čištění je vhodné alespoň jednou za rok některé části svítidla důkladně vyčistit mokrou cestou. Pokud je to možné, doporučujeme misky a ověsy ze svítidla sejmout a důkladně je vyčistit samostatně. U složitějších svítidel doporučujeme mít po ruce montážní návod, případně si svítidlo před údržbou vyfotit, abyste všechny díly mohli vrátit na jejich původní místo.
Poté si připravte roztok vlažné vody a jemného čisticího prostředku, například kapky jaru nebo speciálního čističe na křišťál. Měkkým hadříkem namočeným v tomto roztoku jemně otírejte jednotlivé křišťálové komponenty a ověsy. Druhým suchým hadříkem pak vyčištěné části osušte. Při čištění skleněných nebo křišťálových dílů buďte opatrní, abyste na ně netlačili příliš silně, což by mohlo způsobit jejich ulomení nebo uvolnění ze svítidla.
5. Pečujte o kovové části
Při čistění svítidla nezapomínejte ani na jeho kovové části. Pro jejich čištění použijte suchou a měkkou prachovku. Kovové časti mohou být také čištěny vlhkou prachovkou, navlhčenou ve vlažném roztoku s čisticím prostředkem. V žádném případě však nepoužívejte rozpouštědla a technický benzin. Vyhněte se také látkám obsahujícím alkohol, které by mohly způsobit změny tónu laku.
6. Jak se vyhnout skvrnám a otiskům prstů
Jedním z nejčastějších problémů při čištění křišťálových lustrů jsou otisky prstů, které můžete na jednotlivých skleněných a křišťálových komponentech manipulací s nimi zanechat a které se při rozsvícení svítidla nebo dopadu slunečního světla stávají ještě více viditelnými ve formě nevzhledných skvrn. Proto je dobré při čistění nebo jakékoli manipulací se svítidly používat bavlněné rukavice, které od nás dostanete při zakoupení svítidla.
7. Pravidelná kontrola stavu lustru
Při každém čištění je také vhodné zkontrolovat celkový stav lustru. Zkontrolujte, zda jsou všechny křišťálové ověsy pevně připevněny a jestli některé z nich nejsou poškozené. Rovněž věnujte pozornost stavu kabeláže a upevňovacích prvků, aby byl lustr bezpečně zavěšen. Často se stává, že se časem některé ověsy ztratí nebo jsou při úklidu poškozeny. V takovém případě nemusíte zoufat. Na našem e-shopu najdete širokou nabídku náhradních komponentů, jako jsou ověsy, misky a šešule, kterými můžete své svítidlo doplnit, aby opět vypadalo jako nové. V případě většího poškození můžeme také celý lustr zrepasovat.
8. Údržba žárovek a jejich výměna
Při údržbě křišťálových svítidel nezapomeňte také na žárovky – očistěte je od prachu a v případě opotřebení je vyměňte. Mějte na paměti, že barevná teplota světelných zdrojů ovlivňuje celkový dojem ze svítidla. Pro jedno svítidlo vždy používejte zdroje stejného typu a barevné teploty. Pro křišťálová svítidla se nejvíce hodí odstíny teplé bílé, které vytvářejí příjemnou a útulnou atmosféru.
Závěr
Křišťálové lustry jsou investicí do krásy a elegance, a stejně jako věnujeme důkladnou péči jejich výběru, aby byly ozdobou interiéru, musíme bohužel stejnou pozornost věnovat i jejich údržbě. Pravidelná péče o křišťálová svítidla zajistí nejen jejich dlouhou životnost, ale především dlouhotrvající radost z jejich duhového třpytu.
A přestože je údržba křišťálových svítidel o něco náročnější než u jiných typů osvětlení, věříme, že se správnými postupy a nástroji může být péče o lustr snadná a efektivní – a výsledný efekt za to určitě stojí.